Jste zde

OLED-displeje nové generace

Představujeme vám displeje využívajíci technologii organických elektroluminiscenčních diod (OLED), jejichž největší předností je především velmi nízká spotřeba a krátka doba odezvy.

Tyto displeje se skládají z několika tenkých vrstev. Mezi anodou, která je průhledná, a kovovou katodou je umístěno několik vrstev organického materiálu.

Jedná se o vrstvu emitující díry, o vrstvu přenášející díry, o světloemitující vrstvu a o vrstvu přenášející elektrony. Přivedení napětí do určité oblasti mezi anodou a katodou způsobí proud děr a elektronů, které rekombinují ve světloemitující vrstvě , čímž dochází ke vzniku fotonů viditelného světelného záření.

Organické vyzařovací materiály se dělí do dvou skupin – malé molekuly a polymery.V současnosti je více využívána varianta první, ale technologie polymerů, slibuje také veliké výhody.

OLED displeje vykazují vynikající technické parametry :

  • Oproti LCD, které dokáží zobrazit 262000 barev, dokáží OLED displeje podat více než 16mil. barev.
  • Mají velmi široký vyzařovací úhel, přesahující 160°, takže není potřeba měnit svoji pozici, aby byl displej dobře čitelný.
  • Obraz vypadá díky vysokému jasu a kontrastu mimořádně jasně a ostře.
  • Displeje OLED mají malou spotřebu proudu a pracují při malém pracovním napětí.

Pracovní napětí je od dvou do deseti voltů, což prodlužuje provozní dobu přístroje napájeného z baterií.

Při typických obrazových nebo video aplikacích spotřebují pouze 25% jejich max.. možného odběru energie.

  • Tyto displeje disponují také rychlou odezvou – frame rate: 60 – 150 fr/sec.
  • OLED displeje jsou schopny pracovat i v mechanicky namáhaných aplikacích a jsou proto vhodné pro kapesní počítače, mob. telefony atd.
  • Jsou lehce čitelné i za denního světla a při měnících se světelných podmínkách okolí.
  • Pokud jsou vyrobeny z plastů je možné je i ohýbat nebo jinak tvarovat.

Další výhodou je, že tyto displeje nepotřebují žádný přídavný zdroj světla, což je činí lehčími a tenčími než LCD displeje, a jsou proto snadněji použitelné v aplikacích.

V současné době jsou dodávány a dále vyvíjeny dva základní typy OLED displejů a každý nabízí různá upotřebení.Jedná se o displeje s pasivní a aktivní matricí.

Pasivní matrice (PMOLED)
Tento typ je jednodušší a používá se tedy u zařízení, která potřebují zobrazit méně údajů ,kupř. prostý text.

Aktivní matrice (AMOLED)
Tento typ je možné použít v zažízeních ,která kladou nároky na grafiku a potřebují velké rozlišení.Používají se například na videa či grafiku.

Budoucnost :

OLED displeje mohou v budoucnu změnit i věci každodení potřeby.Ve vývoji jsou již svítící tapety nahrazující klasické lustry a lampy či velkoplošné displeje imitující okna v tmavých místnostech. Momentálně dosažitelné moduly o velikosti strany 0,5inch  až  4inch.

Na náš trh tyto displeje dodává firma KOALA ELEKTRONIK s.r.o. Chcete-li se o displejích dozvědět více, pouzijte náš formulář.

Více informací o uvedených LCD modulech získáte z katalogových listů, nebo u dodavatele - Koala Elektronik

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: