Jste zde

Udělejte si z PC... 2. díl

Recenze duhého dílu knihy Davida Matouška tentokrát s podtitulem "užitečný stroj a ovládejte porty

ve Windows".

    Popis knihy od vydavatele

    Autor : David Matoušek
    Vydal : BEN
    Vydáno : prosinec 2002
    ISBN : 80-7300-072-5
    EAN : 9788073000721
    Rozsah : 224 stran B5 + CD
    Cena : 299,00 Kč
    Knihu je možné objednai i v našem HW Shopu

    Kniha je určena čtenářům, kteří jsou obeznámeni ze základy číslicové techniky a programování mikrořadičů řady 8051. Jádrem knihy je popis několika elektronických přístrojů, které jsou řízeny sériovým nebo paralelním portem počítače a ovládány programy, které běží na operačních systémech: Windows 95, Windows 98, Windows NT, Windows 2000 nebo Windows Me. Ovládací programy jsou vytvořeny ve vývojovém prostředí C++ Builder verze 5.0.

    První kapitola uvádí možné způsoby ovládání portů v operačním systému Windows. Kromě klasických možností poskytovaných funkcemi Win API je ukázána možnost přímého přístupu na porty (a to i pod Windows NT/2000).

    Druhá kapitola uvádí základní parametry mikrořadiče AT89C2051 hlavně s ohledem na jeho sériový kanál. Tento mikrořadič je pak používán v dalších konstrukcích.

    Třetí kapitola je zaměřena na jednotlivé standardy paralelních portů (SPP/EPP/ECP) a ukazuje realizaci tří jednoduchých desek ovládaných paralelním portem na úrovni SPP resp. EPP standardu.

    Čtvrtá kapitola se uvádí dvě aplikace přímého řízení sériového portu. Jedná se jednoduché přípravky ve funkci dvoukanálového A/D převodníku (s obvodem MCP3002) a programátoru sériových EEPROM typu 93Cx6. Oba přípravky jsou napájeny přímo ze sériového portu.

    Pátá kapitola popisuje konstrukci programátoru mikrořadiče AT89C2051, který je nazván ATPROG2. V opravené konstrukci autor také reagoval na připomínky čtenářů.

    Další kapitoly (6 až 9) uvádějí čtyři aplikace mikrořadice AT89C2051. Jde o jednoduchou 8bitovou vstupně/výstupní desku (může ovládat různá zařízení), měřicí desku vybavenou dvěma A/D a D/A převodníky a osmi vstupy/výstupy, zdroj řízený počítačem pracující v rozsahu 0 až 20 V a čítač do 1,3 GHz. Všechna tato zařízení jsou ovládána sériovým portem.

    Desátá kapitola uvádí značně přepracovanou konstrukci programovatelného generátoru z 1. dílu. Jádrem konstrukce je mikrořadič AT89S8252 (funkčně podobný mikrořadiči AT89C2051). Konstrukce je jednodušší a je realizována na plošném spoji menších rozměrů.

    Poslední kapitola se dotýká USB sběrnice tím, že uvádí převodníky konvertující signály USB sběrnice na signály sériového nebo paralelního portu. To dává stávajícím aplikacím (mimo jiné) možnost používat vyšší počet sériových nebo paralelních portů.

    Recenze knihy

    Stručný obsah

    1. Ovládání portů v operačním systému Windows
    2. Stručný popis mikrokontrolérů AT89C2051, AT89S8252 a AT90S2313
    3. Jednotlivé standardy paralelních portů (SPP/EPP/ECP)
    4. Přímé řízení sériového portu
    5. Jednoduchá 8bitová vstupně/výstupní deska
    6. ATPROG 2.1 – Programátor AT89C2051
    7. Zdroj řízený počítačem
    8. Levná měřicí deska
    9. Čítač
    10. Programovatelný generátor GENER 3.0
    11. Obvody FTDI – převodníky mezi USB a sériovým resp. paralelním portem
    12. Nabídka hotových přístrojů
    13. Příloha – kusovníky součástek
    14. Přehled přípravků a plošné spoje
    15. Literatura

    Oproti prvnímu dílu se zde již čtenář pohybuje v náročnějším prostředí zabývajícím se korektním využíváním sériového a paralelního portu pod různými operačními systémy a přímým přístupem na ně z prostředí Windows NT (2000/XP). Zejména první část knihy popisující přístup na porty v prostředí Windows NT za pomoci ovladače PortTalk je velmi pěkně zpracována.

    Další části publikace se věnují popisům mikroprocesorů rodiny x51 ( AT89C2051) a AVR (AT89S8252 a AT90S2313) a popisu jednotlivých specifikací paralelního portu.

    Celá publikace je opět zaměřena na praktickou realizaci připojení měřících zařízení k PC a stejně jako její první díl tvoří ucelený komplet informací, který bude potřebovat každý, kdo se chce tímto tématem zabývat. V knize tedy jsou návody na stavbu a naprogramování nejen vlastních meřících přístrojů, ale také návod na stavbu jednoduchého programátoru mikroprocesorů 89C2051.

    Závěr knihy je věnován úvodu stručnému popisu integrovaných obvodů FTDI fungujících jako konvertory rozhraní USB na RS-232.

    Závěr

    Kniha obsahuje pro začátečníky velmi důležité informace podané srozumitelnou formou a kdo se tedy chystá proniknout do problematiky komunikace počítače s přídavnými zařízeními, neměla by mu tato publikace v jeho knihovničce chybět.
     
    Oldřich Mrázek
    mrazek@ HW.cz

    DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: