Jste zde

Freescale Semiconductors v Žilině

Společnost Freescale Semiconductor, známý výrobce mikrořadičů pro automobilové a průmyslové aplikace, pořádá 7. listopadu v Žilině bezplatný technický seminář o 8, 16 a 32bitových mikrořadičích a jejich použití v praktických aplikacích.

V dnešním, stále více informačně propojeném světě jsou v řídicích aplikacích často analogové regulátory nahrazovány výkonnými mikrořadiči, které kromě účinného a deterministického řízení přidávají do řídicí aplikace i možnost lokální komunikace a dálkového monitorování a ovládání prostřednictvím internetu nebo rádiových přenosů. Náhrady analogové elektroniky moderními a výkonnými mikrořadiči jsou dnes patrné zejména v aplikacích průmyslové automatizace, automobilové elektroniky, bílé techniky a telekomunikačních technologií. Výběr optimálního mikrořadiče pro konkrétní typ aplikace je klíčovým předpokladem rychlé a úspěšné realizace řídicí elektroniky při současné minimalizaci vývojových a výrobních nákladů. Tato skutečnost nutí vývojáře k časově náročnému studiu různých typů mikrořadičů, zjišťování procesního výkonu, optimálních typů periferií a k celkově zodpovědnému výběru vhodného mikrořadiče pro konkrétní aplikaci. Cílem technických seminářů je obeznámit účastníky s možnostmi 8, 16 a 32bitových Freescale mikrořadičů, s jejich procesními jádry, integrovanými periferiemi a s vlastnostmi bezplatných vývojových prostředků CodeWarriorTM.

Semináře jsou zaměřeny pro publikum z řad inženýrů, designérů, specialistů, konzultantů z oboru elektroniky, ale také pro vysokoškolské pedagogy a studenty. Náplní těchto seminářů pak budou konference, praktické ukázky a výstavy týkající se konektivity, průmyslových, automobilových aplikací a aplikací pro řízení motorů. Firma Freescale také poukáže na možnosti jak může vývojářům pomoci k efektivnímu vývoji nových aplikací.

Dopolední sekce semináře bude zahájena praktickou ukázkou referenčního designu ZSTAR (ZigBee™ Sensing Triple Axis Reference Design) detekce zrychlení ve třech osách s bezdrátovým přenosem měřených údajů do PC. Z obrázku 1 je patrno, že tato aplikace sestává ze senzorového a USB modulu. Tyto moduly mezi sebou komunikují bezdrátově v pásmu 2.4GHz s použitím Simple Media Access Controller (SMAC) protokolu. Hlavní částí senzorového modulu je senzor 3osové akcelerace MMA7260Q s nastavitelným měřícím rozsahem. Výstupní analogové signály senzoru jsou nejprve zpracovány mikrořadičem MC9S08QG8 do formy datových paketů, které jsou poté přeneseny transceiverem MC13191 do PC. Na straně PC jsou datové pakety analyzovány USB modulem, který přijaté a zpracované informace předává PC prostřednictvím integrovaného rozhraní USB 2.0 8bitového mikrořadiče MC68HC908JW32

Jako bonus získá každý návštěvník vedle standardního balíku literatury a speciální edice vývojových nástrojů pro HC(S)08 – CodeWarrior Development Tool 5.1 také speciální kupón, opravňující majitele k zakoupení vybraných typů demonstračních desek za zvýhodněnou cenu.


Obrázek 1. Referenční design detekce pohybu ve třech osách.

Přednášející a zároveň hlavní vývojář tohoto referenčního designu bude demonstrovat široké možností tohoto řešení v mnoha aplikacích spotřební elektroniky, počínaje kompenzací náklonu elektronických kompasů, detekcí pohybu hracích konzol, měřením vibrací, a konče měřením např. nevyváženosti rozložení prádla v pračkách. V této sekci se ještě s vámi podělíme o několik doporučení ohledně protokolu SMAC a jeho implementace v tomto designu. Další dopolední sekce přinese seznámení nejen s různorodými integrovanými periferiemi mikrořadičů, ale také s 8, 16 a 32bitovými procesorovými jádry a jejich přednostmi pro automobilové aplikace, průmyslové aplikace a pro použití v bílé technice. Dopolední popisná část bude pokračovat výčtem zajímavostí z oblasti nových 32bitových PowerQuicc procesorů, které se výborně hodí pro náročné síťové a komunikační aplikace. Mozaiku informací užitečně doplní i uvedení účastníků semináře do problematiky akceleračních senzorů, tlakových senzorů a konceptu společného zapouzdření křemíku mikrořadiče a křemíku SmartMOS, nazvaného Intelligent Distributed Control (IDC).

Odpolední sekce praktických příkladů programování a referenčních designů poskytne účastníkům pohled na představené produkty Freescale z hlediska vývojáře a systémového integrátora. Nejdříve budete prostřednictvím ukázky programování digitálně signálového kontroléru MC56F8013 seznámeni s programovacím nástrojem CodeWarriorTM a jeho nadstavbou grafického programování - Processor Expertem. Ukážeme Vám, jak jednoduše lze pomocí CodeWarrioru naprogramovat přerušení časovače a zabezpečit on-line monitorování běžící aplikace. Poté Vám představíme možnosti použití MC68HC908QT/QY ("Nitronů") pro aplikace elektronického řízení rychlosti a momentu komutátorových stejnosměrných motorů bez použití snímačů. Tímto řešením můžeme nahradit mechanický omezovač kroutícího momentu u aplikací, jako jsou akumulátorové šroubováky a vrtačky. Navíc použití mikrořadiče v této aplikaci kromě účinného a bezpečného řízení motoru přidává i možnost komunikace s nadřazeným rozhraním (PC) za účelem nastavení pracovních křivek momentů a pracovních režimů.  

Další ukázka bude věnována vektorovému řízení motoru s permanentními magnety. V této části budou stručně nastíněny nejen základní principy vektorového řízení takového motoru, ale také blokové schéma algoritmu pro odhad rychlosti a polohy rotoru z naměřených signálů resolveru. Principy vektorového řízení i algoritmus pro odhad polohy a rychlosti bude demonstrován na reálném pohonu dle obrázku 2. Hlavní částí elektroniky pohonu je digitálně signálový kontrolér MC56F8346, který jednak řídí chod motoru a provádí odhady polohy a rychlosti z naměřených signálů resolveru, ale také zebezpečuje komunikaci s nadřazeným systémem (PC).


Obrázek 2. Vektorové řízení bezkomutátorového motoru s permanentními magnety.

Všechny odpolední instruktáže budou přednášeny aplikačními experty Systémové laboratoře Freescale Semiconductor z Rožnova pod Radhoštěm.
 
V závěrečné části semináře budou přednášející odpovídat na Vaše dotazy týkající se jak nasazování Freescale produktů v reálných aplikacích, ale též dostupnosti technické podpory, včetně objednávání bezplatných vzorků součástek.

Pokud Vás tato problematika zajímá a chtěli byste se dozvědět více, prosíme Vás o vyplnění registračního formuláře na adrese: www.freescale.com/eastsem. Všichni registrovaní účastníci Freescale seminářů obdrží slevový kupón na vývojovou sadu, která Vám bude dodána distributorem Freescale produktů. Některé vývojové sady, na jejichž zakoupení bude možno uplatnit tento kupón, jsou zobrazeny na obrázku 3. Součástí seminářů budou i expozice vývojových prostředků a produktů tuzemských i zahraničních partnerů Freescale Semiconductor.


Obrázek 3. Vývojové sady produktů Freescale Semiconductor.

Agenda

Čas Popis
09:00 – 09:30  Registrace
09:30 – 09:45 Přivítání a úvod
09:45 – 10:15 Průvodce technologií ZigBee™  & ZigBee Ready Sensing Triple Axis Reference Design.
10:15 – 11:00 8/16-bitové mikrokontrollery pro embedded aplikace
11:00 – 11:20  Přestávka na kávu a procházka výstavou
11:20 – 12:05 DSC pro průmyslové a automobilové aplikace
12:05 – 12:50 32-bitové MCU pro řízení a multimedia
12:50 – 13:50 Oběd a procházka výstavou
13:50 – 14:35 Procesory PowerQuicc pro síťové a komunikační aplikace
14:35 – 15:05 Analogové a senzorové produkty
15:05 – 15:25  Přestávka na kávu a procházka výstavou
15:25 – 15:35 Představení Českého Systémového Centra firmy Freescale
15:35 – 16:05 Vývojové nástroje CodeWarrior™ a Processor Expert
16:05 – 16:20 Předvedení bateriově napájené vrtačky řízené zařízením MC68HC908QY4
16:20 – 16:50 PMSM vector control application řízená zařízením MC56F8346
16:50 – 17:00 Freescale a Online služby
17:00 – 17:15  Závěrečný seminář a řešení případných dotazů

Vybrané zlevněné desky

Bonusový kupon opravňuje majitele k nákupu jedné desky, a to prostřednictvím místních distributorů firmy Freescale. Nabídka je platná čtyři týdny od vydání.

Deska
Cena ($)
DEMO56F8013-E
30.00
DEMO9S08QG8E
20.00
DEMO9S12NE64*
30.00
DEMO9S12XDT512
30.00
RD3112MMA7260QE
23.00
USBMULTILINKBDME
39.00
* Ladící rozhraní není součástí.

Registrace:

Registrovat se můžete na adrese www.freescale.com/eastsem. Registrovaní účastníci semináře obdrží kromě standardních brožur i bezplatné vydání programovacího nástroje “CodeWarriorTM Development Tool for HC(S)08 5.1 – Special Eddition”, tištěnou literaturu k vybraným produktům a slevový kupón na vybrané vývojové sady Freescale mikrořadičů.

Martin Mienkina
Martin.Mienkina@ freescale.com

Download & Odkazy

Hodnocení článku: