Jste zde

Když se řekne Wavecom

Wavecom patří mezi největší výrobce tzv. M2M aplikací a prostředků i když v našich krajích je znám spíše jako dodavatel GSM modulů a modemů. Dnes se podíváme na základní rozdělení jejich portfolia.

Trocha historie neuškodí:

Wavecom Francouzská společnost Wavecom byla založena v roce 1993 v Issy-les-Moulineaux, nedaleko Paříže. Od svého vzniku se společnost zabývala telekomunikačním vývojem a v roce 1997 světu představila koncept Wismo, což je systém GSM/GPRS modulů, který se od té doby stal základem následujících generací modulů. Od roku 2004 se společnost Wavecom zaměřuje na 4 segmenty trhu:

  • automobilové aplikace;
  • průmyslové a M2M aplikace;
  • hlasové aplikace;
  • PDA a počítačové aplikace.

Sortiment:

Díky rozdílným nárokům zákazníků společnosti Wavecom lze rozdělit její sortiment na tři oblasti:

  • GSM moduly a modemy (Fastrack, Integra, Quik) postavené na technologii Wismo,
  • aplikační a komunikační software (TCP/IP),
  • vývojový software (OpenAT).

Co se sortimentu týče, zaměříme se dnes na nabídku modulů a SW OpenAT pro vývoj aplikací. Produktová nabídka modulů je složena z několika samostatných řad:

  • Wireless MCU
  • Quik Family
  • Plug & Play Family
  • Tzv. Companion Technologies (GPS, Bluetooth atd.)

Wireless MCU:

Wireless MCU WMP50 Povídání o produktech společnosti Wavecom bychom měli začít tím nejzákladnějším. Tím jsou pravděpodobně produkty nazvané jako Wireless MCU (tedy bezdrátové mikroprocesory či mikrořadiče). Dnes již nestačí pouhé vysílání či přijímání dat, ale je potřeba, aby použité procesory mohly zpracovávat vstupní signály, obsluhovat klávesnice, zobrazovat informace na grafických displejích a spousty jiné práce. Na to je potřeba dostatečný výkon jádra (pro spuštění operačního systému, který výrazně zjednodušuje návrh a vývoj aplikací) a vybavenost perifériemi (abychom věci jako řadiče kláves, pamětí, displejů aj. nemuseli řešit externími součástkami).

Řada obvodů Wireless MCU zahrnuje obvody WMP50, WMP100 a WMP150. Všechny využívají vysokého výkonu 32bitového jádra ARM9 s taktovacím kmitočtem od 86 MHz (WMP50) do 104 MHZ (WMP100 a WMP150). Na všech obvodech je nainstalovaný RTOS OpenAT, přesto se každý hodí na trochu specifické oblasti trhu. Na následující tabulce jsou patrné rozdíly mezi jednotlivými typy.

 

Tabulka parametrů Wireless MCU

Quik Family:

Tato řada modemů je speciálně navržena na co nejrychlejší implementaci v koncových zařízeních, prodává se v podobě jedno nebo více deskových modulů. Každý nabízí trochu něco jiného, aby si každý zákazník mohl zvolit přesně to, co potřebuje, a neutrácel ani haléř za nepotřebné funkce. Nabízí všechny druhy provozu GSM/GPRS, CDMA, EDGE a sítě 3G. Do této řady produktů patří:

  • Quik Q24 Quik Q2686 - obsahuje až 44GPIO, což ho dělá ideálním tam, kde je potřeba více připojení, jinak disponuje standardními hlasovými a datovými funkcemi jako WirelessMCU + GPS funkce – volitelně, 100pinový konektor.
  • Quik Q2687 - určený převážně pro automobilový průmysl, zpětně kompatibilní s modulem Q2686, ale přidává navíc funkce EDGE a paralelní datovou sběrnici pro připojení k displejům či externím pamětem, z důvodu využití přenosové rychlosti EDGE.
  • Quik Q2438 - umožňuje rozšíření aplikace o funkce CDMA2000® 1xRTT a AMPS technologie, obsahuje integrovaný gpsOne®, uplatňuje se v systémech řízení dopravy a logistiky.
  • Quik GR64 - optimalizovaný pro globální M2M aplikace, je vhodný pro nejširší spektrum aplikací, má integrovaný TCP/UDP/IP protokol stack, řídí ho MCU s jádrem ARM9, na kterém běží skriptovací jazyk M2MPower.
  • Quik Q64 - náhradník GR64, obsahuje BGA socket do kterého se vkládá Wireless MCU WMP100, díky čemuž dostává Q64 do vínku nové funkce a vývoj aplikací je mnohem jednodušší.
  • Quik Q24 Series - moduly Q24 se vyrábí v nezměněných rozměrech již 10 let, obsluhuje je procesor s jádrem ARM7 s kmitočtem 52 MHz, obsahuje integrovaný držák na SIM kartu, v této řadě nalezneme produkty Q24 Classic, Plus, Extended, Auto, které se liší funkcemi.
  • Quik Q26 Ultra - tyto moduly jsou rovněž speciálně určeny do automobilového průmyslu, disponují technologiemi EDGE a 3G WCDMA, jejich hlavním využitím by měl být vysokorychlostní internet a video aplikace, obojí v automobilu).
  • Quik CM52 - taktéž určen pro automobilový průmysl, vysoce odolný modul proti otřesům a extrémním teplotám, certifikovaný pro síť Aeris MicroBurst®, 40pinový konektor.
  • Quik GS64 - tento vysoce kompaktní a tenký modul je ideální pro aplikace, jakými jsou např. PDA, notebooky a PND – osobní navigace, obsahuje integrovaný držák SIM karet.

Podrobnější informace o modulech Quik si uvedeme v některém z následujících článků o produktech společnosti Wavecom.

Plug & Play Family:

Fastrack Supreme Jak již název napovídá, tyto produkty jsou tzv. Ready-to-Use. To znamená, že stávající ne wireless aplikace můžete rozšířit o mnoho bezdrátových protokolů (dle použitého typu). Nebo stvořit úplně nové wireless aplikace. Do této kategorie patří:

  • Fastrack Supreme - celý modul řídí MCU s jádrem ARM 946 na 104 MHz, Fastrack obsahuje rozšiřující rozhraní pro vkládání karet na rozšíření nabídky bezdrátové konektivity – GPS, WiFi, Bluetooth, ZigBee aj.
  • Fastrack Extreme - v podstatě totožný s předchozím modelem, s tím rozdílem že přidává konektivitu pro 2.75G EDGE a 3.5G HSDPA (celosvětové pokrytí), používá se pro extrémně náročné aplikace.
  • Integra M2106+ - tento model pohání CPU s jádrem ARM7 na 52 MHz. Díky jeho malým rozměrům je více než jiný zaměřený na snadné integrování bezdrátových funkcí do již hotových aplikací. Obsahuje programovatelné GPIO, převodník AD a rozhraní pro klávesnici.

OpenAT:

Teď se dostáváme do sekce softwarové podpory. Wavecom jako jeden z prvních výrobců přišel s myšlenkou zpřístupnit vnitřní systémové prostředky modulu vývojářům a usnadnit jim tak vývoj produktů. Tato myšlenka byla nazvána MUSE (Modulare User Software Environments) a vyústila do podoby dnešního vývojového prostředí OpenAT. OpenAT umožňuje tvorbu zákaznických aplikací v programovacím jazyce C++ (a samozřejmě také ANSI C) s využitím všech systémových prostředků modulu, jako je paměť, SPI sběrnice, univerzální I/O modulu, převodníky A/D atd.

Open AT Software suiteDíky OpenAT tak můžete zredukovat součástkovou základnu, zkrátit dobu vývoje a ve finále snížit cenu vašeho produktu. Wavecom dále nabízí užitečnou funkci DOTA (Download Over The Air), která vám umožní dálkově nahrávat vaše aplikace do modulu nebo přidávat nové funkce, aniž je potřeba fyzická přítomnost techniků provádějících úpravu na místě, kde je modem instalován. Odpadá tak nutnost servisních zásahů v případě potřeby změn firmwaru v zákazníkově aplikaci.

Wavecom také dodává do svých modulů celou řadu komunikačních protokolů. Mezi nejpoužívanější patří TCP/IP protokol stack. S modulem tak můžete pohodlně využívat TCP, UDP, FTP protokoly nebo posílat a přijímat e-maily bez nutnosti znalosti a implementace těchto protokolů do vaší aplikace. Protokoly jsou dostupné jak přes AT příkazy, tak i přes OpenAT.

Řešení OpenAT se dále dělí na:

OpenAT IDE

Kompletní integrované vývojové prostředí, které zahrnuje OpenAt Built-on-Eclipse, což je kompletní sada nástrojů pro vývoj (CDT, terminálový emulátor, Target Monitor, kompilátor, Downloader a Supervisor), M2M Developer Suite by Anyware (grafické IDE pro vývoj víceméně serverových aplikací) a M2mpower, což je na Céčku založený skriptovací jazyk, který je kompatibilní s moduly GR64.

OpenAT OS

Operační systém, který je srdcem převážné většiny modemů Wavecom, díky němu jsou tyto moduly více než pouhými modemy, umožňuje vývoj aplikací jednoduše a rychle pomocí ANSI C, jeho Real Time vlastnosti jsou více než úchvatné (méně jak 1 ms skutečného zpoždění na externí přerušení). Díky operačnímu systému máte plný přístup k systémovým prostředkům modulů.

 

RTOS OpenAT

OpenAT Plug-Ins

Jedná se o softwarové pluginy, které dále rozšiřují možnosti modulů Wavecom, na kterých je použit OpenAT. Takovým nejpoužívanějším je např. TCP/UDP/IP stack protokol, pomocí kterého můžeme zprovoznit základní webovou komunikaci, podobné pluginy jsou i pro Bluetooth, GPS aj. Dokonce je dostupný i plugin pro psaní programů ve skriptovacím jazyce LUA.

Závěr:

Modemy od společnosti Wavecom jsou vysoce vyspělými a sofistikovanými nástroji jak nové, ale i již hotové produkty doplnit o bezdrátové funkce. Jejich bohaté portfolio umožňuje použití přesně daného a konkrétního typu modemu bez zbytečných výdajů. Díky tomu, že společnost vyvíjí hardware i software (a to jak IDE tak operační systém), výrazně zjednodušuje a podstatně zrychluje uvádění nových výrobků na trh. Někdy příště se podíváme na konkrétní druhy modemů a na vývojové prostředí.

Odkazy & Download:

  • Domovská stránka výrobce - www.wavecom.com
  • Distributor pro Českou republiku - www.glyn.cz
Hodnocení článku: