Jste zde

Ultratenké anorganické LED slibují nové displeje i ohebnost

090820161129-large.jpg

Vědci vyvinuli nový výrobní proces, jehož výsledkem jsou ultratenké, anorganické LED, které lze navíc pohodlně sdružovat do větších celků. Také jim díky různým podkladům jde přidělit i další zajímavé vlastnosti - zejména stojí za zmínku průhlednost a mechanická ohebnost.

Pokud jde o místa, kde podobný zlepšovák využít, pak je mnoho reálných aplikací, kde lze zkvalitnit osvětlení. LEDky lze rovněž i "natisknout" na ploché či ohebné substráty typu guma, umělé plasty a samozřejmě mají potenciál i na to, uplatnit se i při prostém osvětlení domácností, pracovišť či jako podsvěcovací technologie u displejů.

Dle slov profesora materiálních věd na univerzitě v Illinois Johna Rogerse bylo primárním cílem týmu sdružit hlavní výhody anorganických LED se škálovatelností, snadností tvorby a rozlišením LED organických. Když vlastnosti anorganických LED porovnáme s parametry organických, zjistíme, že jsou jasnější, robustnější a mají i delší životnost. Organické LEDky ale doposud vždy měly navrch v tom, že je šlo snadno vyrábět na ohebných plochách a ve velkých polích. Nová technologie se snaží brát z obou to nejlepší.

Pro tvorbu nových LED bylo nutno navrhnout a zprovoznit postupy, které umožňují pracovat již při výrobě s cca 100x drobnějšími prvky, nežli je dosud obvyklé. Také bylo třeba patřičně upravit tiskový proces při němž dochází ke kompletaci LEDek do polí na substrátu dle volby zákazníka / laboratoře. Trik s průhledností je velmi prostý - LEDky jsou dost svítivé na to, aby nemusely být hned u sebe, takže na průhledných substrátech je mezi nimi zkrátka větší rozestup, což dává vzniknout výše jmenovanému efektu.

Výrobní proces musel s ohledem na miniauturnost také projít patřičnou úpravou. Jistě jen málokomu by se chtělo čekat, až se přenese několik set tisíc LEDek po jedné tradičním robotickým ramenem. Namísto toho vědci využili tzv. "stamping" (doslova razítkování), s jehož pomocí dojde pokaždé ke stejné akci - zvednutí více LEDek najednou, přenosu a poté k jejich zasazení. Opakováním procesu jde takto vytvořit prakticky neomezené pole anorganických LEDek.

Zdroj: zde

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Vypadá to, že nakonec to s osvětlením místnosti dopadne tak, že budou lehce svítit stěny místnosti a lustry přestanou být dominantou stropu :).