Jste zde

První open-source digitální fotoaparát v historii bude libovolně programovatelný

005_01.JPG

Pod pojmem open-source má dnes člověk obvykle tendenci chápat něco ve stylu linuxového jádra či podobné softwarové věci, ovšem vědci ze Stanfordu se rozhodli přinést fenomén otevřenosti i do oblasti ryze hardwarové a velmi nečekané: Chystají se na trh uvést vůbec první digitální fotoaparát který dává programátorům po celém světě šanci naučit jej novým trikům.

Za předpokladu, že se technologie ujme, nebude poté digitál omezen pouze na software, který dostane zákazník s jeho nákupem. Pod "taktovku" prográmatora se zde dostává skutečně vše: Od fokusu, přes expozici, až po rychlost závěrky a blesku atd. zkrátka všechny fotografické ingredience si může tvořivý kodér upravit k obrazu svému. Profesor počítačových věd, Marc Leroy, věc komentuje slovy: "Základní premisa projektu byla vytvořit digitální fotoaparát / kameru, která by zkrátka byla open-source."

Přidání podobné možnosti by se sice na první pohled mohlo někomu jevit jako zcela zbytečná a tudíž i postradatelná věc, ovšem vždy se najde někdo, kdo je schopný obraz zpracovat lépe, nežli čeho je schopno základní firemní nastavení, o dodatečných funkcích ani nemluvě. Programovat půjde namátkou třeba také odezva digitálu na světlo i pohyb a co je nejlepší - nebude problém ani v tom, dotvořit si vlastní algoritmy pro zpracování pořízeného RAWu.

Jednou z nejvíce vyzrálých ideí, jak zužitkovat podobné zařízení, je poprat se s jeho pomocí s omezeným dynamickým rozsahem soudobé digitální fotografie. Ta je totiž ve srovnání s našima očima ještě stále značně pozadu, takže se u ní na světelně náročné scéně projevují tzv. "přepaly" - zejména na mracích, obloze obecně, světlých odrazech a světlech. 

Celý proces zpracování širšího dynamického rozsahu do jednoho snímku méně schopným snímačem sice vypadá jako sci-fi, ale postup je jednodušší, nežli by se zdálo. Scéna se jednoduše vyfotí dvakrát či třikrát s různou hodnotou EV a všechny snímky se poté šikovně zpracují tak, aby se v rámci stávajícího barevného prostoru ideálně zobrazila všechna problémová místa. Přínos kamery je zejména v tom, že doposud byly podobné post-procesní akce pouze doménou stolních počítačů a nešlo je realizovat přímo "v poli". Samozřejmě, pokud neuvažujeme digitální zrcadlovky a některé kompakty firmy Fujifilm s rozšířeným dynamickým rozsahem. I ty ovšem stále nemají DR rozsah "úplný", ale jen "rozšířený" o 1-2 EV.

Hodnocení článku: 

Komentáře

A jako tu chybu co tu je už několikatý den přes celou titulní stránku se nikdo neobtěžuje opravit, nebo co?