Jste zde

Lineární stabilizátory s EEPROM a automatickým nízkopříkonovým režimem

perex_xx.png

Nová řada stabilizátorů TPS727xx dokáže sama přizpůsobit velikost nezbytného klidového proudu aktuální situaci na zátěži. A taky zde máme interní paměť EEPROM, která definuje velikost výstupního napětí a do které výrobce může a také chce na základě specifických požadavků zákazníka i zapisovat.

Texas Instruments představuje novou rodinu nízko – úbytkových stabilizátorů (LDO – low dropout) s proudovou zatížitelností až do 200 mA, které nabízí automatický nízkopříkonový režim, spojující velmi nízký klidový proud (quiescent current, méně než 8 μA) a rychlou přechodovou odezvu (transient response; +/- 50 mV pro 200 mA skok) při současném udržení nízké hladiny šumu a vysokého činitele PSRR (power supply rejection ratio). S klidovým proudem, který bude ve srovnání s jinými obvody až o 70 procent nižší, tak lze bez nežádoucích vlivů na samotnou výkonnost účinně snižovat ztrátový odběr z bateriových zdrojů v aplikacích, citlivých na nežádoucí rušení (chytré telefony, MP3 přehrávače, RF moduly, dálková ovládání, systémy ZigBee, příruční elektronika apod.).

Typické výkonné stabilizátory budou ke své činnosti vyžadovat nezbytný průtok proudu o velikosti 25 μA nebo ještě méně. V případě TPS727xx s automaticky aktivovaným low – power módem ale vystačíme s méně než 8 μA a ještě k tomu nebudeme potřebovat žádný řídicí pin aktivující nebo také deaktivující daný režim v závislosti na proudu zátěže. V této souvislosti také nemusíme řešit žádné modifikace softwarových driverů nebo doplňkový firmware a ještě ušetříme jeden vývod GPIO (general purpose input/output).

Blokový diagram řady TPS727xx

Základní zapojení, závislost PSRR na kmitočtu a klidového proudu na teplotě

Základní vlastnosti a výhody:

  • Nízkopříkonový provoz s
    • pokrokovým, automaticky aktivovaným nízkopříkonovým režimem
    • velmi malým klidovým odběrem (7.9 μA, max. 12 μA pro Io = 0 mA; při 200 mA proudu zátěží lze očekávat typ. 110 μA; při celkovém shutdownu (nyní již aktivováno pinem) pak proteče jen 120 nA)
    • rychlou dynamickou odezvou (+/-50 mV pro 200 mA skok)
    • minimálním šumem (32 μVrms) a
    • vysokým činitelem PSRR (70 dB na 1 kHz)
  • Stabilizátor umožňuje použití malých, běžně dostupných keramických kondenzátorů (1.0 μF)
  • Malý napěťový úbytek 130 mV (typ. pro Iout = 200 mA)
  • Přesný a stabilní napěťový výstup v rozsahu 0.9 V až 5.0 V
  • Továrně naprogramovaná EEPROM s informací o výstupním napětí umožňuje pružné přizpůsobení požadavků na zákaznickou velikost Vout

Dostupné varianty a jejich základní vlastnosti

Cena a dostupnost:

LDO řady TPS727xx jsou dostupné v pouzdru SON-6 o rozměrech 1.5 mm x 1.5 mm nebo také jako 4-ball wafer chip-scale (WCSP) s rozměry 0.8 mm x 1.22 mm a 0.4 mm pitch. Při odběru 1 000 ks zaplatíme $0.48.

Na některých vývojových kitech se zorientujeme velmi rychle...

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Neviem ako Vam, ale mne to pride prinajmensom cudne: Ak je tento stabilizator programovatelny iba u vyrobcu (a tym padom zakaznik nemoze zmenit jeho nastavenie) tak naco je tam EEPROM? To akoze ked sa rozhodnem, ze potrebujem ine napetie tak im ho poslem spet a oni ho preprogramuju? To zrejme nie... Takze mne ako zakaznikovi tato EEPROM verzia prinesie iba obavu, co sa stane zo zariadenim, ak hodnota ulozena v EEPROM casom "vyprcha". Viem, mala by vydrzat dostatocne dlho, ale pre klud duse by som ocenil skor nejaku EPROM verziu (prepalovacie mostiky...) - tam je to viacmenej istota.