Jste zde

32bitová AVR s klidovým odběrem 9 nA

03.jpg

Nová generace 32bitových MCU AVR UC3L od Atmelu snižuje vlastní spotřebu až o 90 procent.

Atmel rozšiřuje svou nabídku o další generaci 32bitových mikrokontrolérů (MCU) AVR UC3L s technologií picoPower™ včetně podpory kapacitního dotykového ovládání. Snížením statické spotřeby o 90 procent, resp. spotřeby v aktivním režimu o 45 procent, tak dostáváme do ruky bezkonkurenční náskok v otázce poměru výkonu a vlastního odběru. Struktury se mohou pochlubit 1.5 DMIPS na MHz a také DSP instrukcemi (Digital Signal Processing) „přímo na dosah ruky“. Mezi cílové aplikace výrobce řadí např. zpracování audia. Řada 32bitových AVR UC3L zapracovala všechny své výkonné, ale na druhé straně také maximálně účinné schopnosti do extrémně malého pouzdra typu TLLGA o rozměrech 5.5 mm x 5.5 mm, kterým vhodně podporuje prostorová omezení moderních, přenosných zařízení.

 

Nová AVRka srazila svou statickou spotřebu o 90 procent na neskutečných 9 nA, tj. ještě méně než proteče blokovacím tantalovým kondenzátorem, resp. zhruba tolik, kolik činí parazitní proudy i v těch nejmodernějších bateriích. Spotřeba v aktivním režimu se zase omezila na 165 µA/MHz, tj. 45procentní vylepšení vzhledem k předchozím generacím. Vlastnosti samotného jádra pak podporují další energetické úspory, protože běží na mnohem nižších rychlostech než běžné MCU při zachování stejné výkonnosti.

Výkonové úspory rovněž nelze dosáhnout bez firemní nízkopříkonové technologie picoPower, která pokrývá všechny otázky možné spotřeby mikrokontroléru, tj. aktivní režimy, stejně jako ty „odpočinkové“. Za zmínku rovněž stojí tzv.

  • SleepWalking,

ve kterém se periférie sice mohou nacházet v extrémně nízkopříkonových stavech, ale zároveň jim nic nebrání činit kompetentní rozhodnutí a to ikdyž CPU „spí“.

Základní vlastnosti MCU AT32UC3L064/32/16:

Dostupnost a cena:

Řada AT32UC3L0 je dostupná ve 48pinových pouzdrech QFP, QFN a TLLGA s rozměry, které mohou činit pouhých 5.5 mm x 5.5 mm. Při odběru 10 000 ks zaplatíme $3.18.

Související články na hw.cz:

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Prozatím žádná konkurence k MSP430, ale jsem rád že se i ostatní výrobci zaměřují na low-power. Teď by to ještě chtělo ARM s podobnými vlastnostmi.

Mala spotreba je fajn. Ale prece jen davat dnes na trh procesor bez podpory komunikacnich rozhrani "zacatku 21. stoleti" se mne
zda trochu mimo.

Absence Ethernetu se da pochopit, cilovy trh je asi jinde. Ale to chybejici USB je urcite chyba. Dneska je USB v kazde hracce, nakonec i na obrazku toho vyvojoveho kitu je osazene.