Jste zde

SoC se 16bitovým jádrem RISC

01.jpg

...případně také 16MIPSový mikrokontrolér MAXQ se zdokonalenou podporou přesných měření v drsných podmínkách.

Maxim představuje polovodičovou strukturu s názvem

  • MAXQ7670A,
  • Microcontroller with 12-Bit ADC, PGA, 64KB Flash, and CAN Interface.

Rozšíření své řady mikrokontrolérů MAXQ pro práci se smíšenými signály spočívá v uceleném řešení typu mikrokontroléru – SoC (System-on-Chip), které integruje všechny funkce, nezbytné pro přesné měření rozdílových, analogových vstupních signálů s malými amplitudami. MAXQ7670A razí cestu výkonům při zpracování smíšených signálů v souvislosti s již dříve představenými obvody MAXQ7670 směrem k 12bitové úrovni, čímž vhodně podporuje měření v mikrovoltovém rozsahu, které využijeme u různých druhů čidel, například

  • AMR senzorů (Anisotropic Magnetoresistive)

s typickým využitím při bezkontaktním snímání

  • lineárního posunu (Linear Displacement) či
  • úhlu natočení (Angular Displacement)

v rámci automobilových nebo jiných, průmyslových aplikací. Nová „áčková“ struktura zabere na desce plošného spoje pouze 5 mm x 5 mm, přičemž pro každý ze svých vstupních kanálů nabídne vestavěné, programovatelné řízení zisku. Vyhneme se tak potřebě vnějšího zesilování signálů s malými úrovněmi, „srazíme“ rozpočet a ještě vhodně zmenšíme velikost zastavěné plochy na DPS. Jak jsme již naznačili, bude tento SoC, navržený s ohledem na digitalizaci a následné zpracování signálů v drsných a ke všemu ještě prostorově omezených podmínkách, ideální pro automobilové aplikace (řízení, brzdy, plyn), stejně jako průmyslové řídicí systémy (ventily, hřídele). On-chip CPU (RISC) spolu s embedded kontrolérem CAN pak umožňují zpracování dat v reálném čase pro sítě s „chytrými“ senzory.

 

MAXQ7670A – to je celkem osm vstupů typu single – ended, resp. čtyři rozdílová provedení, následovaná rozdílovým zesilovačem s definovatelným zesílením (1x nebo 16x) a A/D převodníkem s 12bitovým rozlišením (125 ksps). Můžeme tak digitalizovat výstupy čidel s ohledem na velmi přesná měření v reálných podmínkách, monitorovat napájecí napětí a reagovat tak na případné selhání napájecího zdroje (podporováno samotnou strukturou) či využít integrovaného watchdog timeru a zajistit navíc spolehlivou činnost celého systému. Digitální část zase zahrnuje kontrolér CAN 2.0B, rozhraní SPI™ či JTAG nebo sedm univerzálních vstupů / výstupů (GPIO). Nechybí ani všestranně použitelný timer (Capture, Compare a PWM).

MAXQ7670A rovněž zahrnuje 16bitové RISCové jádro mikrokontroléru MAXQ se kterým lze načítat data v jednom cyklu, resp. využívat 16 MIPSů. Dále zde nacházíme 2 KB SRAM pro data, 64 KB Flash (automobilová klasifikace) i 8 KB ROM. Neoprávněným přístupům do paměti Flash brání heslo (HW). SoC MAXQ7670A se vyrábí ve 40pinovém provedení pouzdra typu TQFN o rozměrech 5 mm x 5 mm s plnou specifikací v rámci teplotního rozsahu od -40 °C až do +125 °C.

Dostupnost a cena:

Obvod MAXQ7670A lze při odběru 1 000 ks pořídit již za $3.58. K dispozici je rovněž eval. kit. Domovská stránka Maximu dále nabízí spoustu aplikačních poznámek a také příkladů SW pro použití ve spojení s rodinou obvodů MAXQ (www.maxim-ic.com/MAXQ).

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: