Jste zde

Rádia od MICRELu

Micrel_MIC4833.jpg

Společnost MICREL si jistě každý z Vás vybaví v souvislosti s mobilními telefony a dalším přenosným zařízením. Velkou část jejich produkce totiž zabírají zdroje nejrůznějšího kalibru určené právě pro tato zařízení. Zajímavou součástí portfolia této společnosti jsou ale také obvody pro bezdrátovou komunikaci. O tom již v následujícím článku.

Komunikujeme s obvody od Micrelu

Na RF moduly od Micrelu jsem narazil při hledání úplně jiného produktu. Ačkoliv tvoří relativně velkou část produkce společnosti, téměř nikde nenarazíte na článek, který by na ně upozorňoval. Následující řádky by měly alespoň částečně napravit tento nedostatek a v budoucnu se můžete určitě těšit i na nějakou zajímavou konstrukci, Micrel totiž ve svých katalogových listech uvádí celkem použitelná zapojení, která stačí drobně upravit a máte hotové kompletní ovládání pro některý z domácích spotřebičů…

RF obvody od Micrelu je možné rozdělit do několika základních skupin:

  • RadioWire IC (obvody s vysokou hustotou integrace určené pro ISM pásma. Po přeprogramování mohou ale pracovat také v jiných pásmech).
  • RadioWire Modules (moduly společnosti Micrel a třetích stran). Jde o variantu pro rychlý vývoj a nízkou produkci).
  • ASK/OOK QwikRadio (Jednoduché obvody typu antena-in, data-out. Nevyžadují ladění, vše je prováděno automaticky. Jsou vynímečné mimořádně nizkým počtem vyžadovaných externích součástek).
  • RadioWire MicrelNet (síťové řešení založené na multihvězdicové síti, kdy je v síti několik masterů, jeden z nich centrální a množství podřízených komunikujících bodů). Platforma MicrelNet je založena na rodině mikrokontrolérů PIC, takže své příznivce jistě najde právě v řadách programátorů pracujících s obvody od Microchipu.

QwikRadio

Nejjednoduššími RF obvody od Micrelu je rodina QwikRadio, která se vyznačuje tím, že obvody no ni spadající vyžadují ke své funkci minimum externích komponent. Některé přijímače tak například mohou pracovat už po přidání tří externích kondenzátorů. Kvalita takového přijímače není nijak závratná, ale pro specifické účely zcela jistě vyhoví.

Obvody QwikRadio pracují s digitální amplitudovou modulací (ASK) pracující v režimu OOK. Vysílače, jak už bylo na značeno jsou typu data-in, antena-out, přijímače pak naopak antena-in, data-out. Neprobíhá tedy žádná kontrola dat, ani jejich zpracování. Vše je tedy na vysílajícím a příjemci dat. Tato rodina obvodů je zvláště vhodná pro jednoduchá dálková ovládání. Namátkou některé základní vlastnosti:

  • Přenosová rychlost až 115 kbps
  • Frekveční pásma:
    • 300MHz – 440 MHz
    • 800MHz – 1GHz
  • Nízká spotřeba
  • Režimy s nízkou spotřebou


Obrázek 1: Ilustrace použití rodiny QwikRadio


Obrázek 2: Blokové schéma přijímače


Obrázek 3: Blokové schéma vysílače

Všechny vysílače jsou vyvíjeny s ohledem na nízkou cenu a minimální počet externích komponent. To samozřejmě spolu s použitím levné antény přináší problémy v podobě nutného dolaďování nosné frekvence. Rodina QwikRadio ale ušetří vývojáře i těmto problémům, protože její zástupci provádějí dolaďování automaticky za chodu.


Obrázek 4: Tabulka označení přijímačů


Obrázek 5: Tabulka označení vysílačů

Navrhněme si rádio…

Navrhnout si rádio? Proč ne. Na webu výrobce je možné stáhnout nástroj, který provede téměř celý návrh jednoduchého radiového přijímače za vás. Neptá se ani na typ obvodu, který chcete využít, pouze na otázky typu, jakou maximální bitovou rychlostí chcete komunikovat, jaký typ antény použít atd. V každém z katalogových listů, tak jak je běžné i u jiných výrobců, je pak možné vidět úkázkové zapojení obvodu, v některých případech doplněných o enkodéry tlačítek a jiné vhodné periferie.


Obrázek 6: Příklad ukázkového zapojení radiového vysílače a enkodéru tlačítek

Odkazy & Download

  • www.micrel.com
  • www.cz.farnell.com – distribuce RF obvodů micrel.
Hodnocení článku: