Jste zde

ARM pro začátečníky

121300.gif

Těsně před AMPERem se podařilo nakladatelství BEN - technická literatura vydat knihu o všem kolem procesorů ARM. Je to ideální knížka pro ty, kteří nevědí jak začít a zatím se jen rozkoukávají.

ARM pro začátečníky Již dlouho široká technická veřejnost volá po nějaké knize o ARM, neboť dosud zveřejněné články v časopisech ani zčásti nepokrývají potřeby konstruktérů, zejména těch začínajících.

  • autor Vladimír Váňa
  • rozsah 196 stran

Kniha "ARM pro začátečníky" seznamuje čtenáře s architekturou ARM, jejím instrukčním souborem a poté i s příklady konkrétních jednočipových počítačů s procesory na bázi jádra ARM7 vyráběnými firmami NXP Semiconductor (Philips) a ATMEL. Popsána je jejich architektura, programátorské modely i se zapojeními. Skutečně velmi názorně krok po kroku je ukazána tvorba programů pomocí vývojových prostředí µVision3 firmy Keil Software, Mcbuilderu či Eclipse nebo LabView, takže by to měli pochopit i naprostí počítačoví antitalenti.

V knize je popsáno několik vývojových prostředků spolu s konkrétními příklady práce, šířeji je zmiňován český kit Kramara postavený na bázi ATMEL, protože si jej lze relativně rychle pořídit.

Užitečný je především podrobný popis instrukčního souboru spolu s příklady, což určitě využijete, jakmile se pustíte do experimentování.

Stručný obsah

  1. Úvod
  2. Architektura CPU s jádrem ARM
  3. Ukázky práce s LPC2000 NXP Semiconductors (Philips)
  4. Ukázky práce s AT91SAM ATMEL
  5. Závěr, Dodatky (instrukční soubor ARM, práce s JTAG, ...)

Odkazy:

Bližší informace o knize najdete na stránkách nakladatelství BEN - technická literatura:
"ARM pro začátečníky", kde je k dispozici podrobný obsah, ukázka, odkazy a další související informace.

Hodnocení článku: 

Komentáře

Kniha je z převážné části kompilátem informací dostupných na internetu. 70 stran tvoří printscreeny. Další nemalou částí jsou schémata ARM-modulů a kitů, mnohdy na hranici nebo za hranicí čitelnosti (obr 3.5) - potvora ztrátová komprese spolu se zmenšováním obrázku. Těžko říct, zda autor měl od vydavatelství zadaný minimální počet stran nebo je prostě placen od stránky.

Byla by to skvělá semestrální práce a nedá se zcela vyloučit, že by to prošlo i jako diplomka.

Estéty varuji před obrázkem 3.12, kde je autorovo aplikační deska. Zajisté funguje, ale já bych se takhle připájeným stabilizátorem nechlubil.

Ale abych jen nekritizoval: na první seznámení je to použitelné, s velkou pravděpodobností se dozvíte i něco zajímavého.

Upoutala mě autorova poznámka na str. 16, kde připomíná, že 2^26 = 2^20 + 2^6. No, asi na střední neměl rád matematiku.

A asi ani češtinu: "Mě byly dodány...". A teď jsem porušil copyright! Snad mě nikdo autorovi nepráskne. ;-)

Jen škoda, že se nepodepíšete.
Pokud se vám kniha nelíbí, je lepší nám napsat na redakci. Kniha byla koncipována pro naprosté začátečníky a studenty středních škol. Nevěřil byste jak rychle jejich kvalita upadá a čeho všeho (ne)jsou schopni. Tomu odpovídá i prezentace problematiky v knize, aby to pochopili i ti nejméně chápavější. Autor s tím má právě své zkušenosti. Proto tento druh výkladu.
A ještě k těm kostrbatějším větám: možná nám něco uteklo, jelikož jsme chvátali k veletrhu Amper.
Jenom na závěr: nikdo v této republice není schopen dát něco lepšího dohromady, jen se umí dobře anonymně kritizovat. Jinak by tu už dávno bylo minimálně dalších pět nakladatelství, která se budou věnovat podobným tématům jako my :-)

Nerozumim tomu, proc by mel nekdo psat, zda se mu knizka libi nebo ne do redakce. Je to reakce na clanek, ktery verejne vysel, tak snad ma kazdy pravo verejne se k nemu vyjadrit. Kdyz to bude clanek o nejakem obvodu, tak taky nebudete psat vyrobci, jak se vam s nim pracuje a spise se podelite o zkusenost s ostatnimi. K vyjadreni osobni zkusenosti ty komentare jsou.
Jinak si myslim, ze nelze vubec omlouvat kvalitu knihy tim, pro koho je urcena nebo v jakem terminu ji chtel BEN vydat. Knihy pana Hrbacka z nakladatelstvi BEN jsou take urceny pro zacatecniky a jejich kvalita je diametralne odlisna.
Pevne verim, ze komentar, na ktery reaguju nereprezentuje nazor vydavatelstvi ben.

Pane Radovane,
jen jsem napsal, že je to LEPŠÍ, protože kdo jiný s tím něco napříště udělá, než my v redakci.
Nedávno se mi nelíbily funkce na jedné speciální klávesnici (resp. nefugovala, tak jak jsem si představoval) a také jsem napsal přímo výrobci, tuším to byl Genius. Alespoň se mnou chvíli komunikovali. Pokud jsou otevření, vždy z toho vytěží, protože je to pro ně zpětná vazba.
Stejně jako pro mě. A proto si se čtenáři píšu.
---
Pokud si dotyčný za komentářem stojí, komentář je kvalitní a věcný, tak proč se nepodepsat?
:-)
---
Souhlasím s Vámi, že kvalita obou knih je nepoměrná. Avšak již sem se setkal s člověkem, kdo u Hrbáčka tvrdil opak.

Cituji: "Pokud si dotyčný za komentářem stojí, komentář je kvalitní a věcný, tak proč se nepodepsat?". Pokud požadujete podpis po druhých, proč se nepodepíšete sám? Nebo za podpis považujete "ben"? Kdo z BENu za tímto nickem stojí? Nebo si myslíte, že nick "Pavel", "ben", "amatér" nebo "Tomáš Alva Edison" jsou kvalitnější nebo více vypovídající než "anonym"? Poznáte, jestli za některým z těchto nicků stojí konkrétní "Franta Vonásek z Horní Dolní"?
Uvědomte si, že pokud kliknete na odkaz "Odpovědět" - tak se tady objeví formulář s kolonkami "Předmět", "Komentář" a "Capcha" - na nick tady není kolonka - anynym se k tomuto komentáři přiřadí naprosto automaticky... Takže se nepozastavujte nad naší anonymitou.
Ale k věci souhlasím s Vaším "předřečníkem", že pokud se chci vyjádřit k nějakému článku, není třeba hledat originál a zasílat připomínky ke "zdroji". V článku byla recenze knihy, "komentátor" doplnil některé věci, které recenzent nezjistil/opomenul/nepovažoval za dúležité/schválně zatajil. Tím pro další čtenáře doplnil recenzi. Zaslat tyto připomínky redakci je zbytečné, protože na již vydané knize se nezmění ani řádek. Ale pro mě to byla důležitá informace: po přečtení recenze jsem knihu chtěl okamžitě objednat. Po přečtení příspěvku jsem si řekl "pozor - není všechno zlato, co se třpytí. Až pojedu do Prahy, stavím se u BENů a knihu nejdříve prolistuji..."
Když už tedy razíte názor, že připomínky by se měly zasílat přímo do redakce nakladatele, tak proč ne přímo autorovi knihy?

JArda z horní dolní

Nejsem anonym - když se podíváte do osazení lidí naší redakce (na náš web), jsem tam jediný "chlap" a "bastlíř" já, tj. Libor Kubica. Nick je "BEN", aby bylo na první pohled jasné, že píšu za firmu. Své jméno uvádím také ve všech našich knihách v tiráži.

Abyste viděl, co v knize může být, z toho důvodu na web dáváme ukázku a obsah knihy. A abychom ještě více chránili naše zákazníky, nabízíme nad rámec zákona možnost vrácení knih do 14 dnů bez udání důvodu (ze zákona se tato možnost nevztahuje na knihy).

Na webu jsem udělal formulář, aby lidé psali komentáře, pokud narazí na chybu, nebo posílají připomínky. Pokud napíšou jakoukoliv (pozitivní/negativní) snažím se je dávat hned na web (jak mi čas dovolí) jako reakce čtenářů, vždy k příslušné knize.

Autorům se obvykle připomínky neposílají přímo, neboť většina autorů se obává o své soukromí a kontakty na sebe nezveřejňuje (spamoví roboti). Jsme povinni toto zachovávat. Někteří z nich mají svoje webové stránky, které uvádíme v "odkazech" na internetové stránce předmětné knihy, jako např. ARM. Takže se čtenář může doklikat přímo na kontakt autora jiným způsobem. Někteří kontakt zveřejňují v úvodu a vyzývají čtenáře k psaní připomínek.

Musím říci, že mě kniha zklamala.
Snažím se přejít na tento typ CPU z 8bitových a po zkušenostech s výbornou kniho Mikroprocesory řady 8051 od Benu jsem si od nioch objednal i tuhle o ARM.
Předpokládal jsem, že to bude dobrá učebnice / příručka pro programování.
Ale bohužel...
Vlastnímu popisu jádra CPU ARM jsou věnovány pouze stránky 8 až 23 přičemž výpis instrukcí je pro změnu na konci knihy v dodatku č.1 strany 147 až 166. Ostatní stránky jsou ukázky práce s různými CPU a různými vývojovými prostředími.
Základní informace mi připadají dost strohé a zmatečně podané na to že jsou pro úplné začátečníky.
Tabulka se seznamem instrukcí má přeložené do češtiny pouze první dva řádky....
Doporučuji aspoň doplnit do tabulky registrů (str. 9) jejich slovní popis. Jejich hledání v textu je zmatečné.

Snad je problém této knížky v tom, že ten kdo jí psal se nedokázal vcítit do toho kdo jí bude číst a jak ji bude používat.
Je to takový pomocník napůl.
Nakonec jsem šel cestou vytisknutí originální dokumentace z internetu v angličtině a postupnému překladu.

Na druhou stranu alespoň něco v českém jazyce o ARMu.

Problem neni v knize (necetl jsem a ani nechci). Problem je v tom, ze dnes je veskera klicova literatura a dokumetace pohodlne dostupna na strankach vyrobcu a tutorialu pro zacatecniky je plny internet. Ma to vsechno jedinou pihu - anglicky jazyk. Nema cenu zacinat s mikrokontrolery bez alespon pasivni znalosti anglictiny (muj pripad). Prechod z osmibitu na ARM se da zvladnout za jeden mesic, pokud pouzijete predzvykane kity od vyrobcu MCU nebo vyrobcu prekladacu. Samozrejme predpokladam psani firmware v jazyku C - bez nej je to dost obtize s ohledem na specificky instrukcni soubor jadra ARM. Chce to jenom ochotu ucit se, investovat par stovek do kitu s prekladacem a strejdu Googla. Cesky psanych kompilatu opravdu netreba.