Jste zde

Jednotlivé molekuly jako elektrické vodiče

090709072904-large.jpg

Výzkumníci z grazské University of Technology, berlínské Humboldt University, M.I.T., leobenské univerzity a georgijského Institute of Technology dali ve známost, že bylo dosaženo významného pokroku na poli chápání elektrické vodivosti na úrovni jednotlivých molekul.

Minimální velikost a maximální efektivita - tak přesně tak nějak by se dalo označit použití molekul jako částí elektrického obvodu, což je oblast lidského poznání vykazující pro budoucí inovace silný potenciál. Největším problémem, který stále před podobnou aplikací až do dneška byl, je ten fakt, že většina molekul se stává vodivými až poté, co na ně bylo přivedeno relativně vysoké napětí.

Výzkumníci ale právě zjistili jednu důležitou věc, a to, že molekuly obsahující lichý počet elektronů jsou vůči nízkonapěťovému mřížkovému předpětí výrazně vodivější. Tyto nálezy, jež bychom mohli snad zařadit pod obecnější pojem "nanotechnologie" slibují mnoho dalších zajímavých užití a vynálezů: Dají se očekávat efektivnější mikročipy i kupříkladu zvýšení úložných kapacit.

Ty nejstabilnější molekuly mají konfigurace obsahující sudý počet elektronů. Mimochodem, molekuly s lichým počtem elektronů jsou pro chemiky celkově náročnější na výrobu či syntézu, ovšem za tuto nepříjemnost se nám odvděčí svojí vyšší vodivostí v prve zmíněném případu. Čistě teoreticky se tak jednou u elektroniky dočkáme náhrady celé kovové součástky za jednu molekulu. Samozřejmě pouze tam, kde to bude přínosné a praktické.

Egbert Zojer z "Institute for Solid State Physics" sídlícího na grazské University of Technology možná trochu neskromně, ale určitě pravdivě říká: "Objev nás přivádí o řádný krok blíže k dokonalé miniaturizaci elektroniky až na atomovou úroveň". Prvotní nasazení podobných technologií se předpokládá ve sféře molekulární elektroniky, medicíny a dále u senzorové techniky. Ostatní nápady sice prozatím spadají převážně pod složku "sci-fi" (třeba na takový bio-kompatibilní interface mezi živou tkání a kusem elektroniky si zřejmě ještě nějaký ten pátek počkáme), ale jednou, kdoví... ?

Odkazy

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

"Výzkumníci ale právě zjistili jednu důležitou věc, a to, že molekuly obsahující lichý počet elektronů jsou vůči nízkonapěťovému mřížkovému předpětí výrazně vodivější."

molekula s lichym poctem elektronu je radikal, aby takovy radikal byl chemicky stabilni, musi se onen lichy elektron stabilizovat
vhodnou strukturou molekuly. takze takove stabilni radikaly maji docela rafinovanou chemickou strukturu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Triphenylmethyl_radical